Zróbmy sobie małą przerwę od praktycznych aktualizacji publikowanych ostatnio, żeby odkryć kilka sekretów związanych z (wybaczcie, że niegramatycznie, ale to tytuł i jednak powinien być w mianowniku):

#7 Rozwój GetWired

Opracowanie koncepcji GetWired jak i rozwój naszego sprzętu to był długi proces. Żeby go ukończyć, musieliśmy pokonać wiele etapów. W tej aktualizacji chcielibyśmy uchylić nieco kotarę i pokazać kilka z metod, które pomogły nam doprowadzić nasz projekt do obecnego stanu.

Prototypowanie

Naszym zdaniem, jednym z istotnych problemów w rozwoju sprzętu elektronicznego jest trudność prototypowania. Do czasu przeprowadzenia testów „prawdziwych” układów elektronicznych chyba nikt nie jest w stanie powiedzieć, czy dany projekt jest w 100% poprawny. Właściwie to niektóre problemy są trudne do wykrycia nawet po wielu godzinach testowania. Znalezienie ich na ekranie komputera jest wręcz niewykonalne.

Tymczasem, najpopularniejsze (i najtańsze) usługi prototypowania układów elektronicznych pochodzą z Chin. Mimo niskiej ceny, dostawa zamówionych projektów często długo trwa. Kilka tygodni oczekiwania przed przetestowaniem każdej zmiany projektowej byłoby dla nas trudną do zaakceptowania stratą czasu. Z tego też powodu szeroko korzystaliśmy z…

Frezowania PCB

Dzięki frezowaniu CNC byliśmy w stanie wykonać prototypy na miejscu w ciągu kilku godzin (biorąc pod uwagę późniejsze ręczne lutowanie). Oczywiście, jakość taka jak u producenta PCB nie jest osiągalna tą metodą, ma ona również swoje ograniczenia, ale mimo to była dla nas bardzo pomocna. W szczególności uzyskiwaliśmy za jej pomocą prototypy mniej skomplikowanych układów. Dzięki frezowaniu byliśmy w stanie ograniczyć nasze korzystanie z pomocy azjatyckich dostawców do zaledwie kilku przypadków.

Frezowanie – szczegóły i zdjęcia

Posiadamy małą, biurkową frezarkę CNC ze stołem roboczym o wymiarach 30 x 18 x 4,5 cm. Ponieważ frezowanie PCB nie jest zbyt popularnym tematem (nawet w internecie), musieliśmy rozwinąć swoje własne techniki skutecznego prototypowania tą metodą i pokonać przy tym pewne trudności. Natomiast ostatecznie jesteśmy w stanie wykonywać dwustronne płytki PCB o wymiarach do 26 x 17 cm. Sam proces jest dość prosty. Po przymocowaniu laminatu do stołu roboczego frezarki, maszyna bazuje się w pozycji zero i jest już gotowa do wykonywania instrukcji pochodzących z pliku G code. Poniżej kilka zdjęć z opisem.

Frezowanie PCB to oczywiście nie jedyna technika, której używaliśmy rozwijając GetWired. Jeśli obejrzeliście uważnie nasz kampanijny film pewnie udało wam się zauważyć…

Wizualizacje 3D

Przygotowaliśmy je używając oprogramowania Autodesk Eagle oraz Fusion 360. Naszym celem nie było jedynie osiągnięcie spektakularnego efektu. Takie wizualizacje są bardzo pomocne podczas pracy z przestrzennie skomplikowanymi projektami (a takie właśnie są moduły GetWired. Ich przygotowanie pozwoliło nam zweryfikować, czy MCU pasuje do wszystkich kolejnych shieldów, co było w szczególności kłopotliwe biorąc pod uwagę „zatłoczoną” górną warstwę 2SSR shield. Co więcej, wizualizacje 3D bardzo usprawniły proces projektowania obudów i zmniejszyły ilość potrzebnych prototypów wykonanych z kolei na drukarce 3D.

 

Wszystkie dotąd opublikowane wpisy o kampanii: