Obrazek wpisu

Znacie to uczucie, kiedy tak bardzo chce się czymś zająć, ale ze względu na pilniejsze sprawy po prostu nie ma na to czasu? Tak właśnie było ze współpracą GetWired i MQTT. Ostatecznie jednak znaleźliśmy trochę czasu kilka tygodni temu i z przyjemnością oznajmiamy: działa! Kilka drobnych zmian w kodzie i moduły GetWired mówią teraz protokołem MQTT – jednym z najpopularniejszych w świecie IoT.

#9 Wsparcie MQTT, plany na przyszłość i obniżka celu

GetWired i MQTT

Dlaczego to jest ważne? Ponieważ otwiera zupełnie nową przestrzeń możliwości. Pamiętacie jak pisaliśmy w jednej z poprzednich aktualizacji, że moduły mogą łączyć się jednocześnie tylko z jednym kontrolerem? Cóż, z MQTT ta zasada dłużej nie obowiązuje. Moduły GetWired mogą już być kontrolowane przez dowolną ilość kontrolerów i to z różnych lokalizacji (spoza sieci LAN). Więc jeśli wciąż nie wiesz, czy wolisz Domoticza, czy Home Assistant’a (albo coś jeszcze innego) teraz możesz przetestować je wszystkie jednocześnie. Lub po prostu postawić na redundancję kontrolera.

MQTT potrafi jednak znacznie więcej. Wciąż musimy przeprowadzić więcej testów, ale teoretycznie powinno być możliwe:

  • aktualizacje oprogramowania MQTT – łatwiejsze niż aktualizacje FOTW (potwierdzone),
  • podłączenie bramy MQTT do kontrolera z innej sieci (potwierdzone),
  • bezpośrednia komunikacja pomiędzy modułami podłączonymi do różnych bram (niepotwierdzone).

Naszym zdaniem – potęga.

Nasze (modułowe) plany na przyszłość

W GetWired chodzi o znacznie więcej niż tylko o moduły dostępne w aktualnej kampanii. Mamy znacznie więcej pomysłów, niektóre z nich już testujemy, inne żyją wciąż tylko na ekranach naszych komputerów. Moduły, które przedstawiamy poniżej mogą stać się częścią naszych przyszłych kampanii na Crowd Supply. Spójrzmy!

4RelayDin Shield

Był to właściwie jeden z pierwszych naszych opublikowanych projektów. 4RelayDin to moduł z 4 przekaźnikami elektromagnetycznymi. Cechuje się niezależnym pomiarem prądu na każdym kanale. Jest przeznaczony do montażu na szynie TH35 i pracy pod dużym obciążeniem. Wersja dostępna na openhardware.io używa przekaźników SPDT o obciążalności 10 A. Oprócz tego rozwinęliśmy wersję z przekaźnikami SPST-NO o obciążalności 16 A.

4RelayDin Shield 16A

4RelayDin Shield 16A

Heating Shield

Kontrola ogrzewania to jedno z bardziej odpowiedzialnych zadań inteligentnego domu. Dlatego też opracowaliśmy Heating Shield – 8-kanałowy (przekaźniki SSR) sterownik zaworów sekcji na rozdzielaczu systemu grzewczego. Przekaźniki SSR powinny być bardziej niezawodne od elektromagnetycznych, co jest dość istotne w przypadku stosowania bardziej zaawansowanych algorytmów sterowania. Oprogramowanie może działać na 2 sposoby:

  • Autonomiczny – kontroler ogrzewania jest niezależny od głównego kontrolera (Domoticz / HA). Sam zbiera dane o temperaturze z czujników podłączonych do magistrali RS485. Na podstawie porównania wartości zmierzonych z zadanymi decyduje, które sekcje powinny być aktywne,
  • Zależny od kontrolera – kontroler ogrzewania załącza poszczególne sekcje na polecenie głównego kontrolera.
Heating Shield

Heating Shield

I/O Shield

Nawet w architekturze rozproszonej czasem zachodzi potrzeba zastosowania kilku scentralizowanych wejść i wyjść. Dlatego też powstał I/O Shield. Pozwala on np. na integrację z systemami alarmowymi innych producentów na poziomie elektrycznym. Każdy I/O Shield posiada 8 izolowanych wejść oraz 8 izolowanych wyjść, z których każde ma dość prądu, żeby sterować przekaźnikiem elektromagnetycznym.

I/O Shield

I/O Shield

Sensor Shield / I2C Multisensor

Inteligentny dom polega na reagowaniu na bodźce ze zmieniającego się otoczenia. Dlatego też opracowaliśmy Sensor Shield – ma on służyć jako oczy i uszy każdego inteligentnego domu GetWired. Na płytce znajduje się wiele różnych sensorów, w tym sensor temperatury i wilgotności, ruchu, oświetlenia, zbliżeniowy, czy też kontaktrony. Co ważne, Sensor Shield jest zaprojektowany tak, żeby mógł służyć jako rozszerzenie I2C dla modułu MCU pracującego już z innym shieldem.

Sensor Shield

Sensor Shield

Obniżenie celu zbiórki

Ustaliliśmy, że wsparcie, które dotąd otrzymaliśmy jest wystarczające do wyprodukowania i dostarczenia złożonych zamówień. Również osobiście bardzo nam na tym zależy. W związku z tym, po konsultacjach z Crowd Supply, zdecydowaliśmy, że obniżamy cel do $5000. Oznacza to, że wszyscy nasi obecni patroni, ale również ci, którzy nimi zostaną w ciągu najbliższego tygodnia, otrzymają swoje zamówienia. Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Wszystkie dotąd opublikowane wpisy o kampanii: