Obrazek wpisu

Polska scena automatyki domowej open source zaczyna nabierać kolorów. Szczególnie jeśli chodzi o łatwość w rozpoczęciu własnej przygody dla nowych adeptów dodawania nieruchomościom nowoczesności i tzw. inteligencji. Zajmujemy się tym m. in. my, wytrwale rozwijając nasz przewodowy projekt GetWired.

Od początku zależy nam na tym, żeby instalacja modułów była jak najwygodniejsza, a oprogramowanie możliwie łatwe w konfiguracji. Wydaje się, że ten cel realizujemy dość dobrze, co zostało opisane w poprzednim wpisie.

GetWired + AI-Speaker

Popularne kontrolery automatyki

Najpopularniejsze kontrolery automatyki

Drugą stroną medalu jest tzw. kontroler automatyki, czyli komputer z oprogramowaniem sterującym urządzeniami zainstalowanymi w budynku. Lista darmowych, otwartych projektów jest dość długa, jednak do najpopularniejszych należą Domoticz, Home Assistant i OpenHab. Każdy z wymienionych projektów ma swoją prężnie działającą społeczność oraz liczne grono zwolenników jak i przeciwników. Dzięki zastosowaniu popularnej biblioteki komunikacyjnej MySensors, urządzenia GetWired mogą współpracować z każdym z nich. Jeszcze niedawno to Domoticz był liderem popularności, jednak śledząc grupy i fora w tematyce Smart Home, trudno nie zauważyć, że stracił tę pozycję na rzecz Home Assistant’a. Obecnie HA jest co najmniej równie łatwy w konfiguracji (co dawniej było moim zdaniem jego główną bolączką), a trudno nie docenić jego znacznie nowocześniejszego interfejsu. Z pewnością w HA panuje również większy porządek pod względem architektury systemu.

AI-Speaker – właśnie to czego potrzebujesz, a nawet jeszcze więcej

Obecnie skorzystanie z Home Assistant’a stało się jeszcze prostsze. Zawdzięczamy to nowemu projektowi pod nazwą AI-Speaker. AI-Speaker to projekt, który oferuje bardzo korzystnie wycenioną bramkę z zainstalowanym HA. Mimo raczej oszczędnej w moc obliczeniową konfiguracji sprzętowej* bramka radzi sobie z płynnością działania bardzo dobrze, do tego stopnia, że polecałbym bardziej to rozwiązanie niż samodzielne instalowanie HA na Raspberry Pi.

* Od razu wyjaśnienie: jak spojrzę w specyfikację bramki dev 3, to wcale nie uważam, że brakuje jej mocy – ta opinia dotyczy raczej poprzednich wersji, głównie bramki dev 1. Skoro dev 1 radziła sobie zupełnie dobrze, to po kolejnych wersjach spodziewałbym się co najmniej tego samego. Niestety wygląda na to, że dev 2 i dev 3 są obecnie niedostępne. Jak tylko któraś z nich wpadnie w moje ręce, postaram się ją opisać.

Ale jeśli ktoś z czytelników zastanowił się chwilę nad nazwą projektu, to pewnie zauważył, że AI-Speaker to coś więcej niż tylko tania bramka z gotowym do użycia Home Assistant’em. Tak, zgadza się, clue projektu, to polski, lokalnie działający asystent głosowy open source, czyli taki Asystent Google, tylko szanujący prywatność i pozostający pod pełną kontrolą użytkownika.

Na razie powstrzymam się od ocen samego asystenta, bo pod tym względem koledzy z AI-Speaker chyba nie rozwinęli jeszcze w pełni skrzydeł i spodziewam się otrzymać znacznie więcej od ich docelowego produktu, jakim ma być (jak sama nazwa wskazuje) „inteligentny głośnik”. Obecna bramka deweloperska to raczej solidny sprzęt pod HA, który ma szansę zadowolić znaczną część użytkowników, a do tego zapowiada na przyszłość interesujący feature. Ponadto, oferuje dodatkowe funkcjonalności, takie jak zdalny dostęp, co może być ważne dla niektórych użytkowników (szczególnie tych bez stałego, zewnętrznego adresu IP). A gdyby dobrze się przyjrzeć, to dałoby się znaleźć jeszcze kilka innych zalet.

GetWired + AI-Speaker – podsumowanie

Odnosząc się do tytułu tekstu, to odkąd kod GetWired został dostosowany do współpracy z Home Assistant’em, przeszło przez nasze ręce już kilka bramek AI-Speaker. Po prostu dobrze nam się na nich pracuje przy instalacjach GetWired. Mamy tam wszystkie przydatne usługi, gotowy, zainstalowany soft, niewygórowaną cenę, a także potencjał rozwojowy na przyszłość. Niech to posłuży za najlepszą rekomendację.

Podsumowując, jeśli chcecie wspierać lokalne, ciekawe projekty, a przy okazji zbudować stabilną i funkcjonalną instalację automatyki domowej z potencjałem na przyszłość – polecamy zainteresować się duetem GetWired + AI-Speaker! 🙂